Dla wielu osób matematyka jest jednym z najtrudniejszych przedmiotów na maturze. Pomimo tego, że często okazuje się ona sporym wyzwaniem, do egzaminu na poziomie podstawowym muszą obowiązkowo przystąpić wszyscy uczniowie, bez względu na ich zdolności w tym zakresie. Niezależnie od tego, czy chcesz po prostu zdać i celujesz w 30%, czy jesteś dobry z matematyki i marzysz o uzyskaniu maksymalnej liczby punktów, zawsze musisz zaplanować optymalną powtórkę materiału.
Jak wygląda egzamin z tego przedmiotu? Jak efektywnie przygotować się do matury z matematyki? Z jakich pomocy dydaktycznych korzystać, aby utrwalić najważniejsze zagadnienia i nauczyć się rozwiązywać zadania? Podpowiadamy!
Matura z matematyki w pigułce – to musisz wiedzieć!
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym, który trwa 180 minut, sprawdzapoziom opanowania umiejętności takich jak: sprawność rachunkowa, wykorzystanie i tworzenie informacji, interpretowanie reprezentacji oraz rozumowanie i argumentacja. W arkuszu egzaminacyjnym występują zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Natomiast egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym, który maturzyści mogą wybrać jako przedmiot dodatkowy, również trwa 3 godziny, jednak w arkuszu znajdują się wyłącznie zadania otwarte (krótkiej lub rozszerzonej odpowiedzi). W obu przypadkach za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać 50 punktów.
Powtórka przed maturą z matematyki – z jakich materiałów korzystać?
Przygotowując się do matury z matematyki, warto sięgać po różnorodne materiały edukacyjne. Podstawą powinny być podręczniki i zbiory zadań, które omawiają tematy przewidziane przez aktualny program nauczania oraz pozwalają od razu sprawdzić przyswojoną wiedzę. Wiarygodnym źródłem informacji, gromadzącym w jednym miejscu wszystkie kluczowe kwestie, są także specjalne publikacje dla maturzystów, a więc repetytoria i vademeca. Oprócz tego należy korzystać z kart pracy, zeszytów ćwiczeń oraz arkuszy maturalnych, dzięki czemu można połączyć teorię z praktyką.
W ramach przedmaturalnego treningu polecane są także szkolenia przygotowawcze – wiele z nich jest dostępnych online, co daje możliwość nauki w dogodnym czasie oraz miejscu.

Jak się uczyć matematyki? Wskazówki dla maturzystów
Powtórek do matury z matematyki nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Przygotowania do egzaminu należy zacząć z wyprzedzeniem, tworząc spersonalizowany harmonogram nauki, który naprawdę działa. Głównym składnikiem przepisu na sukces jest tutaj określenie własnych mocny i słabych stron oraz znalezienie motywacji, żeby nadrobić zaległości. Trzeba starać się zrozumieć przyswajane zagadnienia, a nie skupiać się tylko na mechanicznym zapamiętywaniu definicji i wzorów matematycznych. Gdy wystąpią jakieś trudności ze zrozumieniem nieco bardziej skomplikowanych kwestii, należy rozważyć skorzystanie ze wsparcia nauczyciela albo przedyskutowanie danego problemu z rówieśnikami.
Takie wszechstronne podejście sprawi, że zrealizuje się kompleksową powtórkę do matury z matematyki. Zapamiętaj te zasady i zastosuj je w praktyce, a krok po kroku zapamiętasz to, co najważniejsze i nabierzesz wprawy w rozwiązywaniu zadań maturalnych zgodnie z kluczem odpowiedzi.
SEKCJA FAQ
Co powtórzyć do matury z matematyki?
Zadania na maturze z matematyki dotyczą następujących obszarów tematycznych: liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań, funkcje, ciągi, optymalizacja, trygonometria, planimetria, geometria analityczna, stereometria, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.
Co wziąć na maturę z matematyki 2025?
Na egzaminie maturalnym z matematyki zdający mogą mieć ze sobą: linijkę, cyrkiel oraz kalkulator prosty.
Czy zadania na maturze z matematyki się powtarzają?
Zadania o identycznej treści raczej się nie pojawiają, jednak schematy poleceń są często bardzo do siebie podobne, mówi się wtedy o tak zwanych „pewniakach” maturalnych. Dlatego warto rozwiązywać arkusze z poprzednich lat, aby zapoznać się z formatem egzaminu i najpopularniejszymi rodzajami zadań.
Czy da się nie pisać matury z matematyki?
Nie ma takiej możliwości, ponieważ matematyka jest jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze, dlatego każdy uczeń musi przystąpić do tego egzaminu na poziomie podstawowym.