Jednym z obowiązkowych egzaminów maturalnych jest ten z języka polskiego. Maturzyści muszą przystąpić do niego w części pisemnej na poziomie podstawowym oraz w części ustnej (bez określania poziomu). Każdy uczeń ma też możliwość wyboru języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego i zdawania matury pisemnej również w formule rozszerzonej.

Jakie zadania mogą pojawić się na tym egzaminie? Co powtórzyć przed maturą z polskiego? Z jakich pomocy dydaktycznych korzystać, aby nadrobić ewentualne zaległości oraz utrwalić najważniejsze wiadomości? Prezentujemy wskazówki, których zastosowanie pozwala solidnie przygotować się do egzaminu maturalnego z języka polskiego i uzyskać satysfakcjonujący wynik.

Co warto wiedzieć o egzaminie maturalnym z języka polskiego?

Na ustnej maturze z polskiego uczeń ma pokazać, jak radzi sobie z formułowaniem wypowiedzi na określony temat (przedstawiony w zestawie zadań egzaminacyjnych), zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki. Natomiast pisemna matura z polskiego na poziomie podstawowym weryfikuje, czy maturzysta potrafi odczytywać, porównywać, analizować, syntetyzować oraz uogólniać problematykę dwóch tekstów nieliterackich. Ponadto oceniana jest wtedy znajomość zagadnień z historii literatury oraz pisanie wypracowania.

Z kolei egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym sprawdza, w jakim stopniu zdający opanował umiejętność czytania utworów literackich oraz ich analizowania i syntetyzowania, a także sprawdza zdolność tworzenia wypracowania, czyli wypowiedzi argumentacyjnej na jeden z dwóch tematów podanych w poleceniu.

Nauka do matury z polskiego – przydatne materiały edukacyjne

Bardzo ważnym punktem przygotowań do matury z języka polskiego jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości pomoce dydaktyczne, które sprawią, że proces uczenia się będzie przynosił oczekiwane rezultaty. W pierwszej kolejności trzeba sięgać po podręczniki szkolne i skorelowane z nimi zbiory zadań, opracowania lektur oraz zeszyty z notatkami zrobionymi na lekcjach języka polskiego.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na publikacje opracowane specjalnie z myślą o maturzystach, a więc repetytoria, vademeca oraz karty pracy i arkusze maturalne. Oprócz tradycyjnych technik zdobywania wiedzy warto korzystać również z nowoczesnych metod, czyli kursów przygotowawczych dostępnych na platformie edukacyjnej, które dają dostęp do bogatej bazy ćwiczeń i matur próbnych.

Ciekawą propozycją jest na przykład kurs języka polskiego na poziomie podstawowym, który krok po kroku przeprowadza ucznia przez poszczególne działy – od nauki o języku, przez historię literatury, aż po motywy literackie i streszczenia lektur, a do tego daje dostęp do materiałów pozwalających sprawdzić poziom swojej wiedzy. Warto przekonać się, że nauka polskiego może być przyjemnością!

Dowiedz się więcej

Jak przygotować się do matury z języka polskiego? Podsumowanie

Przygotowania do matury z polskiego powinno się rozpocząć od stworzenia szczegółowego planu nauki. Należy podzielić materiał na mniejsze części i każdego dnia poświęcać czas na powtarzanie konkretnych tematów. Istotne znaczenie ma korzystanie z różnych źródeł wiedzy.

Regularne ćwiczenia, takie jak pisanie wypracowań, analizowanie wierszy, czy rozwiązywanie arkuszy, pomoże oswoić się z formą egzaminu oraz specyfiką zadań maturalnych. W kontekście matury ustnej z polskiego liczy się również budowanie swojej pewności siebie podczas wystąpień publicznych, czy trenowanie umiejętności retorycznych. Nie można też zapominać o robieniu przerw i dbaniu o równowagę między nauką a odpoczynkiem – to klucz do zachowania efektywności oraz utrzymania wysokiego poziomu motywacji.

SEKCJA FAQ

Ile potrzeba czasu na przygotowania do matury z polskiego?

Tak naprawdę przygotowania do matury z języka polskiego trwają przez cały okres nauki w szkole ponadpodstawowej, jednak maturzyści powinni zacząć intensywne powtórki na kilka miesięcy przed wyznaczonym terminem egzaminu.

Co powtórzyć do matury z polskiego?

Przed maturą z języka polskiego warto powtórzyć problematykę lektur, epoki literackie oraz gramatykę, ortografię i interpunkcję, a także przećwiczyć czytanie tekstów ze zrozumieniem, pisanie wypracowań, czy tworzenie wypowiedzi ustnej na wskazany temat.

Ile trwa matura z języka polskiego?

Pisemna matura z polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut, natomiast na poziomie rozszerzonym 210 minut. Czas trwania części ustnej (bez określania poziomu egzaminu) to 30 minut (w tym 15 minut na przygotowanie odpowiedzi oraz 15 minut na wypowiedź monologową i rozmowę z zespołem przedmiotowym).

Jakie lektury warto powtórzyć do matury?

Listę lektur obowiązkowych z zakresu podstawowego i rozszerzonego, które trzeba przeczytać przed maturą z polskiego, można znaleźć w opublikowanym przez CKE informatorze o egzaminie maturalnym z tego przedmiotu.

Co powtórzyć dzień przed maturą z języka polskiego?

Nauka na ostatnią chwilę nie przynosi dobrych efektów, a wręcz może potęgować stres odczuwany w związku ze zbliżającym się egzaminem. O wiele lepszym wyjściem są systematyczne przygotowania oraz poświęcenie ostatniego dnia przed maturą na odpoczynek, co pozwoli maturzyści zadbać o swoją kondycję psychiczną.

Autor

EDURANGA

Publikacji: 13

Najnowsze wpisy