W nauce języków obcych wyróżnia się cztery sprawności językowe – mówienie (speaking), pisanie (writing), czytanie (reading) oraz słuchanie (listening), które są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Uczeń, który chce osiągnąć biegłość komunikacyjną, musi konsekwentnie rozwijać swoje kompetencje w każdym z tych zakresów. Warto nieco bliżej przyjrzeć się zwłaszcza tej ostatniej z wymienionych umiejętności. Jak ćwiczyć słuchanie ze zrozumieniem w języku angielskim? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci wynieść Twoje listening skills na nowy, wyższy poziom!
Rozumienie ze słuchu w języku angielskim – przydatna umiejętność
Słuchanie ze zrozumieniem to umiejętność językowa, która wpływa na wszystkie aspekty komunikacji – nie tylko pozwala odbierać dźwięki, ale również poprawnie je interpretować, wyłapywać intencje rozmówcy i rozumieć kontekst wypowiedzi. Jeśli opanuje się ją na zadowalającym poziomie, będzie można uczestniczyć w dyskusjach, odpowiadać na pytania, polemizować z rozmówcami, poszerzać zasób słownictwa, czy korzystać z anglojęzycznych źródeł wiedzy. Ta zdolność przydaje się nie tylko na etapie edukacji szkolnej, ale również w przyszłej pracy zawodowej oraz w trakcie wakacyjnych podróży za granicę.
Słuchanie po angielsku – jak ćwiczyć listening? 5 sposobów
Twoim problemem jest rozumienie angielskiego ze słuchu? Nie jesteś sam! Wiele osób uczących się tego języka boryka się z podobnymi trudnościami. Wszystko przez szybkie tempo mowy, różne akcenty oraz nieznane wyrażenia i struktury gramatyczne. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomagają rozwijać tę umiejętność. Jak efektywnie ćwiczyć słuchanie po angielsku? Podpowiadamy! Sprawdź nasze propozycje i wybierz spośród nich technikę nauki dopasowaną do Twoich indywidualnych możliwości oraz potrzeb edukacyjnych.
Metoda numer 1 – rozwiązywanie zadań z arkuszy maturalnych
Uczniowie, którzy przygotowują się do egzaminów, powinni rozwiązywać zadania z próbnych i archiwalnych arkuszy, skupiając się właśnie na części dotyczącej słuchania ze zrozumieniem w języku angielskim. To skuteczny sposób na rozwijanie tej umiejętności oraz zapoznanie się ze strukturą testu i specyfiką poleceń. Słuchanie nagrań pozwala doskonalić zdolność wyłapywania kluczowych informacji z wypowiedzi, a także przyzwyczaja do różnych akcentów, intonacji oraz dykcji.
Warto odtwarzać je kilkukrotnie, najpierw starając się uchwycić ogólny sens, później koncentrując się na szczegółach (w razie potrzeby poleca się zajrzeć do transkrypcji). Analiza błędów popełnianych przy zadaniach na rozumienie ze słuchu daje przestrzeń do zidentyfikowania słabych stron i mobilizuje do skupienia się na ich poprawie w przyszłości.
Metoda numer 2 – słuchanie piosenek i analiza tekstów
Dla miłośników muzyki świetnym sposobem nauki, który łączy przyjemne z pożytecznym, jest słuchanie ulubionych piosenek w języku angielskim oraz analizowanie ich tekstów (najpierw warto spróbować samodzielnie odczytać znaczenie słów, a dopiero później sprawdzić tłumaczenie). Dzięki temu jednocześnie trenuje się rozumienie ze słuchu i wzbogaca się swoje słownictwo. Natomiast śpiewanie wraz z wykonawcą dodatkowo poprawia wymowę.
Metoda numer 3 – oglądanie filmów i seriali w oryginale
Oglądanie filmów i seriali bez polskiego lektora to jeden ze sposobów na osłuchanie się z językiem. Początkowo warto korzystać z angielskich napisów, które ułatwią połączenie dźwięku z tekstem oraz zrozumienie tego, co mówią aktorzy. W miarę upływu czasu powinno się je eliminować, wymuszając tym samym większe skupienie na uważnym słuchaniu. Żeby utrzymać motywację, trzeba stawiać na anglojęzyczne filmy i seriale, które po prostu się lubi – mogą to być kinowe nowości, jak i ponadczasowe klasyki.
Metoda numer 4 – słuchanie podcastów i audiobooków
Kolejną formą trenowania słuchania ze zrozumieniem może być popularne w ostatnim czasie słuchanie podcastów oraz audiobooków. Dla jak najlepszego efektu wystarczy wybierać materiały dostosowane do reprezentowanego poziomu zaawansowania, aby nie były zbyt trudne, ale równocześnie stanowiły przynajmniej małe wyzwanie. Regularne słuchanie takich materiałów sprawi, że język angielski stanie się bardziej zrozumiały i znajomy, a tym samym łatwiejszy do przyswojenia.
Metoda numer 5 – technika cienia (ang. shadowing)
Metoda shadowing, czyli jednoczesne słuchanie i powtarzanie po native speakerach, pomaga w doskonaleniu wymowy, płynności mowy i zdolności rozumienia ze słuchu. Najlepiej zacząć od krótkich fragmentów i stopniowo wydłużać czas trwania tego ćwiczenia. Można również nagrywać podejmowane próby, aby móc je później odsłuchać oraz porównać z oryginałem.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas słuchania ze zrozumieniem?
Listening comprehension to kluczowa umiejętność w nauce języka angielskiego, ale i w życiu codziennym. Niestety często popełnia się błędy, które utrudniają efektywne odbieranie oraz przetwarzanie informacji. Na liście najpopularniejszych pomyłek znajduje się chociażby słuchanie bierne zamiast aktywnego, nauka tylko z jednego źródła, brak cierpliwości, nieregularność albo zbyt duża koncentracja na pojedynczych słówkach, która odwraca uwagę od ogólnego sensu komunikatu. Trafne zidentyfikowanie tych potencjalnych błędów to pierwszy krok do ich wyeliminowania.
Ćwiczenia na słuchanie z angielskiego – podsumowanie
Dzięki zaprezentowanym powyżej informacjom wiesz, jak poprawić słuchanie z angielskiego. Rozwijanie tej umiejętności wymaga konsekwencji w działaniu oraz zastosowania odpowiednich metod, które umożliwiają osłuchanie się z językiem przez różne formy kontaktu z nim. Trzymaj się tych zasad, a wkrótce przekonasz się, że rozumiesz znacznie więcej z treści nagrań lub filmików. W rezultacie zaczniesz otrzymywać lepsze oceny na lekcjach w szkole, zwiększysz również swoje szanse na otrzymanie maksymalnej liczby punktów z tej części matury z angielskiego, która sprawdza zdolność rozumienia ze słuchu. Już teraz znajdź ćwiczenia z zakresu listening with understanding i regularnie je wykonuj. Powodzenia!
SEKCJA FAQ
Czy słuchanie ze zrozumieniem jest trudne?
Na początku procesu uczenia się słuchanie ze zrozumieniem w języku angielskim często wydaje się sporym wyzwaniem, jednak nie warto się zrażać. Dzięki systematycznemu treningowi oraz cierpliwości i samodyscyplinie można dojść do wprawy w tym zakresie.
Jak mogę poprawić zdolność słuchania ze zrozumieniem?
Najważniejsze jest osłuchanie się z językiem. Należy słuchać podcastów po angielsku, oglądać filmy bez lektora i korzystać z audiobooków książek czytanych w oryginale. Liczy się aktywne słuchanie, w którym chodzi o wyłapywanie kluczowych informacji oraz rozumienie kontekstu wypowiedzi.
Jakie materiały mogę wykorzystywać do trenowania słuchania ze zrozumieniem?
Pomoce dydaktyczne, które warto wykorzystywać podczas ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem w języku angielskim, to na przykład: podcasty, nagrania na YouTube, filmy i seriale z napisami, audiobooki, muzyka z tekstami oraz anglojęzyczne serwisy informacyjne i inne programy telewizyjne.
Dlaczego warto doskonalić umiejętność słuchania ze zrozumieniem?
Poprawa umiejętności słuchania ze zrozumieniem przynosi wiele korzyści – pozwala na swobodną komunikację z obcokrajowcami, umożliwia dostęp do anglojęzycznych źródeł wiedzy, daje też większą pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim (zarówno w szkole, jak i podczas podróży).