Przygotowania do matury z angielskiego na poziomie rozszerzonym to nie tylko utrwalanie bardziej zaawansowanych zagadnień gramatycznych, powtarzanie słownictwa z różnych kategorii tematycznych, czy trenowanie czytania ze zrozumieniem. Jednocześnie warto przećwiczyć tworzenie wypowiedzi pisemnej zgodnie ze wskazówkami zawartymi w przykładowych poleceniach egzaminacyjnych. Jedna z form, na której przygotowanie może zdecydować się maturzysta, to artykuł publicystyczny po angielsku.
Jakie są etapu pisania takiego tekstu? Poniżej charakteryzujemy strukturę wypracowania maturalnego, prezentujemy przykładowe zwroty, wskazujemy też, jakich błędów unikać. Zapamiętaj te wskazówki, a potem wykorzystaj je na egzaminie, żeby uzyskać z tego zadania jak największą liczbę punktów.
Co to jest artykuł publicystyczny w języku angielskim?
Jak zostało już wcześniej wskazane, artykuł publicystyczny po angielsku, to przykład tekstu argumentacyjnego, z jakiego napisaniem mogą zmierzyć się uczniowie przystępujący do matury rozszerzonej z tego przedmiotu. Głównym celem takiego wypracowania, które równie dobrze mogłoby być opublikowane w czasopiśmie lub na portalu internetowym, jest rzeczowe przedstawienie omawianej kwestii, a zdający ma za zadanie wyrazić swoje stanowisko wobec problemu lub zjawiska społecznego wskazanego w poleceniu. Artykuł publicystyczny na egzaminie maturalnym z angielskiego może zawierać elementy opisu, relacjonowania, sprawozdania i recenzji. Wskazane jest także dodawanie odautorskich komentarzy i ocen faktów, czy podejmowanie prób kształtowania opinii czytelników. W rezultacie tekst, który powstanie, będzie ciekawszy.
Jak wybrać temat artykułu po angielsku?
W przypadku artykułu publicystycznego na maturze z angielskiego sprawa jest prosta – uczeń ma do wyboru tylko jeden temat (może też wybrać drugi, choć wtedy będzie tworzył rozprawkę lub list formalny). W takiej sytuacji należy dokładnie zapoznać się z poleceniem oraz zidentyfikować jego poszczególne elementy i upewnić się, że w wypracowaniu poruszono wszystkie kluczowe kwestie.
Jeśli temat nie jest narzucony, warto w ramach ćwiczeń przygotować artykuł publicystyczny o czymś, co jest nam bliskie. Może to być coś związanego z osobistymi zainteresowaniami, indywidualnym talentem, trendami popularnymi wśród młodych ludzi, czy kwestią, która w danym momencie porusza opinię publiczną. Taki trening jest wskazany przed maturą, ponieważ pozwala doskonalić umiejętność pisania. A jeśli ktoś cierpi na chwilową utratę weny i nie ma własnego pomysłu na temat artykułu publicystycznego, zawsze może posiłkować się propozycjami z archiwalnych arkuszy egzaminacyjnych. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele!
Schemat przykładowego artykułu w języku angielskim
Pisząc artykuł publicystyczny po angielsku, warto zwracać uwagę na jego budowę. Jak powinno wyglądać takie wypracowanie? Ważny jest zwięzły i chwytliwy tytuł, powiązany z treścią oraz przyciągający uwagę czytelnika. Później należy trzymać się klasycznej struktury, na którą składa się: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Wstęp artykułu publicystycznego ma zachęcać do zapoznania się z tekstem od początku do końca. To krótkie wprowadzenie do poruszanego tematu, swego rodzaju zajawka i przedsmak tego, co znajdzie się w dalszej części. Kolejna część, czyli rozwinięcie, jest miejscem, w którym należy szczegółowo opisać omawiane kwestie, scharakteryzować własny punkt widzenia, przedstawić wyczerpujące odpowiedzi na zadane we wstępie pytania, czy przywołać kilka argumentów wraz z przykładami. Ostatnim elementem jest zakończenie. Trzeba zamieścić tam podsumowanie głównych punktów artykułu publicystycznego, rzetelne wnioski oraz przypomnienie, dlaczego zaprezentowany temat jest ważny. To również dobra okazja do tego, żeby zachęcić do refleksji nad problematyką, której dotyczyło wypracowanie.
Warto zapamiętać te informacje i kierować się nimi w praktyce, ponieważ odpowiednia kompozycja tekstu ma istotne znaczenie – sprawia, że artykuł publicystyczny jest przystępny w odbiorze i po prostu chce się go z zainteresowaniem przeczytać.
Pisanie artykułów – przydatne zwroty po angielsku na maturę
Napisanie artykułu publicystycznego na dowolny temat okaże się znacznie prostsze, gdy maturzysta nauczy się kilkunastu uniwersalnych wyrażeń, które później będzie mógł wykorzystać w praktyce. Poniżej znajduje się lista wartych zapamiętania zwrotów po angielsku (wraz z ich tłumaczeniem na język polski).
Artykuł publicystyczny – zwroty charakterystyczne dla wstępu:
- Nowadays… (W dzisiejszych czasach…)
- Have you heard about…? (Czy słyszałeś o…?)
- Do you know…? (Czy wiesz…?)
- Have you ever…? (Czy kiedykolwiek…?)
- Do you find that…? (Czy uważasz, że…?)
- Are you one of those people who…? (Czy należysz do osób, które…?)
- Have you ever wondered…? (Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się…?)
- More and more people… (Coraz więcej ludzi…)
- According to the latest research… (Według najnowszych badań…)
Artykuł publicystyczny – zwroty charakterystyczne dla rozwinięcia:
- Imagine… (Wyobraź sobie…)
- On the one hand (Z jednej strony)
- On the other hand (Z drugiej strony)
- Let’s suppose that… (Załóżmy, że…)
- In addition… (Co więcej…)
- I must also mention… (Muszę również wspomnieć…)
- For instance… (Na przykład…)
- The issue is… (Problem polega na tym, że…)
- As far as I know… (O ile mi wiadomo…)
- According to… (Według…)
- It is essential… (To jest niezbędne…)
Artykuł publicystyczny – zwroty charakterystyczne dla zakończenia:
- To sum up… (Podsumowując…)
- I strongly feel that… (Mocno wierzę, że…)
- All things considered… (Biorąc wszystko pod uwagę…)
- All in all… (Ogólnie rzecz biorą…)
- To conclude… (Podsumowując…)
- On the whole… (Ogólnie rzecz biorąc…)
- Personally, I think… (Osobiście uważam, że…)
- It was definitely worth… (To zdecydowanie było warte…)
Dlaczego prawidłowe używanie tych fraz jest tak ważne? Odpowiednio dobrane zwroty zapewniają artykułowi spójność, nadają treści logiczną strukturę i ułatwiają czytelnikowi podążanie za Twoim tokiem rozumowania. Warto uznawać te sformułowania za swego rodzaju bazę.
Najczęstsze błędy popełniane przy pisaniu artykułu po angielsku
Zanim przystąpisz do przygotowywania artykułu publicystycznego po angielsku, musisz też zapoznać się z najczęstszymi błędami, jakie występują przy jego pisaniu. Dzięki temu stworzysz wypracowanie, w którym nie pojawią się takie słabe punkty! Jakich pomyłek unikać? Oto kilka przykładów:
- Ignorowanie limitu słów, a więc faktu, że wypowiedź powinna zawierać od 200 do 250 wyrazów.
- Brak planu oraz wyraźnego podziału na wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a co za tym idzie – wynikający z tego chaos.
- Zapominanie, że wypracowanie jest oceniane przez egzaminatora na podstawie kryteriów takich jak: zgodność z poleceniem, spójność i logika wypowiedzi oraz zakres i poprawność środków językowych.
- Wstęp, który nie nawiązuje w żaden sposób do tematu artykułu oraz zakończenie niezgodne z treścią artykułu.
- Oddanie tekstu bez wcześniejszego przeczytania go w całości.
Zasady pisania artykułu w języku angielskim – podsumowanie
Już teraz wiesz, co robić krok po kroku, żeby napisać artykuł na maturze rozszerzonej z języka angielskiego, który zostanie wysoko oceniony (najlepiej na maksymalną liczbę punktów, czyli 13). Kieruj się wymienionymi wskazówkami, uznając je za swego rodzaju kompas, a bez większego problemu osiągniesz upragniony cel. Za punkt wyjścia musisz uznać utrwalenie w pamięci schematu tego typu wypracowania oraz zapamiętanie najczęściej używanych zwrotów. Dysponując tą wiedzą, poradzisz sobie nawet z tematem, który na pierwszy rzut oka wyda Ci się skomplikowany i ponad Twoje siły. Miej jednak na uwadze, że to trening czyni mistrza. Dlatego przygotowując się do matury rozszerzonej z angielskiego, znajdź też czas na napisanie kilku przykładowych artykułów publicystycznych, dzięki czemu w dniu egzaminu poczujesz się o wiele pewniej.