Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, które jest obchodzone co roku 26 września. Ta data w kalendarzu staje się świetną okazją do propagowania różnorodności językowej. Jednocześnie stanowi zachętę do przeanalizowania, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Co sprawia, że takie ćwiczenie intelektualne jest dobre dla osób w różnym wieku i powinno być wykonywane już od najmłodszych lat? Jakie korzyści płyną z faktu opanowania reguł gramatycznych albo zapamiętania nowych słówek? Co można zyskać, wybierając na swoje hobby naukę angielskiego, francuskiego lub japońskiego? Dowiedz się jak najwięcej o profitach, jakie wynikają z nauki języków obcych i przekonaj się, że jest to ciekawe zajęcie, któremu opłaca się poświęcić swój czas oraz energię.

Czym jest Europejski Dzień Języków?

Europejski Dzień Języków (European Day of Languages), który przypada 26 września, jest świętem o charakterze międzynarodowym, ustanowionym w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Celebruje się wtedy zauważalną na naszym kontynencie i uznawaną za bogactwo różnorodność językową oraz kulturową, a także rozwija otwartość na świat i zachęca do nauki języków obcych (najlepiej więcej niż tylko jednego). Z tej okazji organizowanych jest wiele okolicznościowych imprez.

Europejski Dzień Języków  – scenariusz obchodów

Europejski Dzień Języków może być obchodzony na wiele sposobów. W szkołach przygotowuje się na przykład przedstawienia, w trakcie których recytowane są wiersze oraz śpiewane piosenki. Bardzo często uczniowie mogą wtedy rywalizować z rówieśnikami i sprawdzać swoją wiedzę, biorąc udział w quizach i konkursach językowych.

Wśród najczęściej spotykanych wydarzeń tematycznych wskazuje się również:

  • debaty,
  • warsztaty kulinarne,
  • konferencje,
  • kampanie informacyjne,
  • koncerty,
  • gry,
  • zabawy,
  • pokazy filmowe,
  • prezentacje multimedialne,
  • zajęcia z native speaker’ami,
  • projekty edukacyjne.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? 6 powodów

Istnieje wiele powodów, które są bezpośrednim argumentem przekonującym do tego, że nauka języków obcych powinna być traktowana jako niezwykle dochodowa inwestycja w rozwijanie samego siebie. Jakie czynniki przemawiają na korzyść charakteryzowanej aktywności? Oto kilka najważniejszych przykładów.

Po pierwsze – gimnastyka dla mózgu

Zależy Ci na tym, żeby pozytywnie wpłynąć na swoją sprawność umysłową? Ucz się języków obcych, ponieważ tego typu aktywność angażuje różne obszary mózgu, utrzymując go w dobrej kondycji przez długi czas! Co daje taki trening? Na liście kluczowych korzyści znajduje się między innymi: poprawa koncentracji, szybsze zapamiętywanie informacji, wzrost kreatywności, kształtowanie zdolności analitycznego myślenia, sprawne podejmowanie decyzji, rozwój umiejętności rozwiązywania problemów, wzmocnienie inteligencji kognitywnej, czy lepsze radzenie sobie z wielozadaniowością.

Po drugie – poszerzanie horyzontów

Warto podkreślić, że w nauce języków obcych chodzi nie tylko o doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, wzbogacanie zasobu słownictwa, czy przyswajanie zagadnień gramatycznych. Trzeba iść o krok dalej, wyjść na wyższy poziom i nieco zmienić swój sposób myślenia, ponieważ jednocześnie zyskuje się okazję do poszerzania horyzontów intelektualnych dzięki poznawaniu odmiennej kultury, historii, zwyczajów i tradycji oraz wyznawanych przez obcokrajowców wartości. W rezultacie dostaje się niepowtarzalną szansę, żeby przyjąć otwartą postawę i popatrzeć na świat z nieco innej perspektywy, a to rozwija empatię, tolerancję i zrozumienie dla różnorodności, pomaga radzić sobie ze stereotypami oraz pokazuje, jak trafnie interpretować rzeczywistość. Ucząc się języków obcych, poznasz lepiej samego siebie, jak również dowiesz się więcej na temat otaczającego Cię świata i reguł nim rządzących.

Po trzecie – większa przyjemność z podróżowania

Nauka języków obcych to ulubione zajęcie miłośników podróżowania, którzy pragną doświadczyć jak najwięcej podczas poznawania nieznanych im dotąd miejsc. Wszystkie osoby dysponującą tą umiejętnością mogą bez większego problemu zapytać o drogę, zameldować się w hotelu, kupić bilet na pociąg, czy zamówić jedzenie, a to wiele ułatwia. Znajomość angielskiego, francuskiego, niemieckiego, czy hiszpańskiego przełamuje bariery językowe, co zachęca do poszerzania sieci kontaktów i zawierania nowych znajomości, które przy odrobinie szczęścia mogą przekształcić się w długotrwałe przyjaźnie. Zatem swobodne komunikowanie się w języku obcym nie tylko podnosi komfort podróżowania po świecie, ale też wzbogaca nasze życie towarzyskie.

Po czwarte – wizja rozpoczęcia studiów lub znalezienia pracy za granicą

Nauka języków obcych od najmłodszych lat to wyraz myślenia o przyszłości oraz sprawdzona metoda na zwiększenie szans edukacyjnych i zawodowych. Jak najwcześniejsze zdobycie solidnych podstaw teoretycznych i praktycznych w zakresie posługiwania się językami obcymi, zwielokrotnia szanse dostania się na wymarzone studia za granicą. A od tego już tylko krok do rozpoczęcia międzynarodowej kariery zawodowej, co uznaje się za ogromną zaletę, ponieważ nie jest tajemnicą, że znając wiele języków obcych prawdopodobnie szybciej znajdziesz dobrze płatną pracę.

Po piąte – ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu

Przyjęcie odpowiedniego podejścia może sprawić, że nauka języków obcych nie będzie przykrym obowiązkiem, ale prawdziwą przyjemnością, ponieważ zagłębianie się w meandry języka niejednokrotnie okazuje się doskonałą zabawą. Dużo satysfakcji dostarcza chociażby możliwość czytania książek i artykułów lub oglądania filmów i seriali w oryginale. Choć oczywiście jest to nie tylko świetna rozrywka, ale i ważny element rozwoju każdego z nas. Dlatego systematyczne podnoszenie poziomu wiedzy językowej w sposób zgodny ze swoimi zainteresowaniami to sprawdzona recepta na nudę. Szukasz hobby, które pochłonie Cię bez reszty, ale też pozwoli się zrelaksować? Chcesz spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym? W wolnym czasie zacznij uczyć się języka, z którym dotąd nie miałeś styczności.

Po szóste – wyższe poczucie własnej wartości

Biegła znajomość języków obcych (im więcej, tym lepiej) może stać się Twoim atutem oraz prawdziwym asem w rękawie. Postępy w nauce, które będą wynikiem wysiłku, zaangażowania i determinacji, zapewne okażą się źródłem ogromnej satysfakcji i dumy, a to pozytywnie wpłynie na Twoje postrzeganie własnych możliwości. Bez dwóch zdań ta zdolność wyróżni Cię na tle innych osób i pomoże krok po kroku realizować wyznaczone cele, a więc osiągnąć upragniony sukces w danym obszarze życia. Spełniając marzenia, zaspokoisz swoje ambicje, co tylko doda Ci motywacji i zwiększy chęć do dalszego działania oraz stawiania czoła kolejnym wyzwaniom.

Zalety nauki języków obcych – podsumowanie

Już teraz wiesz, że można wskazać wiele argumentów pokazujących, że zawsze warto uczyć się języków obcych. Weź sobie je do serca i zwróć na nie uwagę, gdy będziesz na etapie podejmowania decyzji dotyczącej zajęć pozalekcyjnych lub po prostu zechcesz znaleźć jakąś nową pasję, która będzie przykładem połączenia przyjemnego z pożytecznym. Niemiecki, hiszpański, a może chiński? To tylko przykładowe opcje, które na Ciebie czekają! Dokonaj wyboru zgodnego ze swoimi zainteresowaniami, predyspozycjami oraz planami na przyszłość i zapisz się na kurs albo rozpocznij przygodę z samodzielną nauką (wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędne materiały dydaktyczne). Życzymy powodzenia w rozwijaniu kompetencji językowych i uwalnianiu własnego potencjału!

SEKCJA FAQ

Jakie są korzyści z nauki języków obcych?

Najważniejsze korzyści, jakie przynosi nauka języków obcych, to: lepsze rozumienie świata, poprawa funkcji poznawczych, wzrost świadomości kulturowej, poszerzenie horyzontów intelektualnych, większa przyjemność z podróżowania, nawiązywanie nowych znajomości dzięki pokonywaniu barier komunikacyjnych oraz szansa na studiowanie za granicą lub znalezienie pracy w innym kraju.

Jakich języków obcych warto się uczyć?

Każda osoba, która chce uczyć się języków obcych, ma bardzo duże pole do popisu – może zdecydować się zarówno na jakiś popularny, jak i nieco mniej znany wariant. Do wyboru jest na przykład język: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski, rosyjski, arabski, japoński, czy chiński.

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

W dzisiejszych czasach znajomość angielskiego to podstawa. Posługiwanie się tym globalnym językiem na satysfakcjonującym poziomie stanowi klucz do międzynarodowej komunikacji, tworząc warunki sprzyjające podróżowaniu po całym świecie, a przy tym daje wręcz nieograniczony dostęp do wiedzy – po prostu otwiera wiele drzwi na płaszczyźnie osobistej, zawodowej oraz edukacyjnej.

Dlaczego powinno się obchodzić Europejski Dzień Języków?

Europejski Dzień Języków, który co roku obchodzimy dokładnie 26 września, to pretekst do uczestnictwa w różnych wydarzeniach, pokazujących, że bez względu na wiek warto wybierać naukę języków obcych i tym samym rozwijać się na wielu obszarach. Ta data w kalendarzu jest jednocześnie okazją do uświadamiania ludziom, że typowa dla naszego kontynentu różnorodność kulturowa i językowa to cenna wartość oraz dar, o który trzeba dbać i codziennie pielęgnować, nie tylko od święta.

Autor

Maciej

Publikacji: 3

Najnowsze wpisy