Rekrutacja uzupełniająca w 2025 roku – jak to działa i jakie są terminy?

Dziewczyny, uczennice, zeszyty, książki, rozmowa

Po ukończeniu podstawówki, nadchodzi czas rekrutacji do szkoły średniej. Niestety nie każdy przechodzi ten proces pomyślnie, nie oznacza to jednak, że nie ma już szans na naukę w wymarzonej placówce. Pozostaje bowiem jeszcze nabór dodatkowy, który podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się niedługo po ogłoszeniu wyników rekrutacji zasadniczej. W tym artykule omówimy bliżej specyfikę wspomnianej procedury, wyjaśniając jej najważniejsze zasady i obowiązujące terminy.

Dla kogo jest rekrutacja uzupełniająca?

Co do zasady, jest to etap naboru do szkół średnich przeznaczony dla osób, które z jakiegoś powodu nie zostały przyjęte w trakcie rekrutacji zasadniczej. Jeśli nie dotrzymałeś terminów, zabrakło ci punktów lub zapomniałeś dostarczyć dokumenty – zyskujesz jeszcze jedną szansę dalszej nauki. Musisz przy tym pamiętać, że być może nie dostaniesz się już do szkoły o wymarzonym profilu lub takiej, która znajduje się w pobliżu domu.

Nabór uzupełniający prowadzony jest bowiem tylko w szkołach, gdzie pozostały jeszcze wolne miejsca. W praktyce przeważnie oznacza to konieczność pójścia na pewne kompromisy, zwłaszcza gdy planowałeś naukę na mocno obleganym profilu. Dlatego też warto robić wszystko, by nie musieć z omawianej procedury korzystać, ale uzyskać kwalifikację na wcześniejszym etapie. Rzecz jasna, czasem nie da się tego uniknąć, nawet pomimo dopełnienia wszystkich formalności podczas pierwotnego naboru. Doskonałym przykładem jest konieczność nagłej przeprowadzki, w wyniku której dojazd do wcześniej wybranej szkoły będzie utrudniony lub całkowicie niemożliwy.

Czym różni się rekrutacja uzupełniająca od podstawowej?

Choć obydwie procedury mają ten sam cel, ich przebieg znacznie się od siebie różni. Przede wszystkim, postępowanie uzupełniające nie jest tak wygodne, jak ma to miejsce podczas pierwotnego naboru. Wówczas możesz skorzystać z internetowej platformy, przy pomocy której wnioskujesz o przyjęcie do konkretnych szkół. Załączysz tam też wymagane dokumenty i sprawdzisz postęp rekrutacji, dzięki czemu nie ma potrzeby osobistego kontaktu. Z kolei w naborze uzupełniającym elektroniczny system nie jest dostępny, wszystkie formalności należy więc załatwiać osobiście. Co więcej, inaczej wygląda też poszukiwanie odpowiedniej szkoły. W trakcie klasycznej rekrutacji wszystkie placówki znajdują się na czytelnej liście, natomiast w postępowaniu uzupełniającym poszukujesz ich na własną rękę. Oczywiście samorząd może stworzyć taki wykaz na swojej stronie, jednakże w praktyce wiele gmin tego nie robi. Na koniec otrzymujesz znacznie mniej czasu na załatwienie niezbędnych formalności. Dla przykładu na potwierdzenie chęci nauki w wybranej szkole masz tylko dwa dni, podczas gdy pierwotna procedura daje ci na to aż tydzień. Dodatkowo konkretne szkoły mogą jeszcze bardziej skracać dostępne przedziały czasowe, przez co o ile wcześniej miałbyś kilka dni na zastanowienie, o tyle teraz nie powinieneś tracić ani chwili.

Kiedy odbędzie się rekrutacja uzupełniająca 2025?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Termin zależy od daty zakończenia pierwotnego naboru, a ta jest nieco inna w każdym województwie. Najpierw komisje ogłaszają listę zakwalifikowanych kandydatów, następnie dają im kilka dni na złożenie niezbędnych dokumentów, a zaraz potem rozpoczyna się nabór dodatkowy. Z tego względu musisz sprawdzić wspomniane terminy w internetowych witrynach twojego samorządu, gdzie znajdziesz kompletny harmonogram na rok bieżący. Informacje te są również dostępne na stronach ułatwiających procedury rekrutacyjne, których twórcy przedstawiają dane w przystępniejszy sposób. W ich przypadku warto jednak sprawdzić datę publikacji, by nie okazało się, że przeglądasz kalendarz z lat ubiegłych.

By uzmysłowić ci jak mało czasu masz do dyspozycji, posłużymy się terminarzem warszawskim. Komisje ogłaszają tam listę przyjętych kandydatów 22 lipca, a już dzień później rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca. W tym czasie lepiej więc odpuścić sobie wszelkie wakacyjne wyjazdy, by w razie potrzeby przystąpić do omawianej procedury.

Co trzeba przygotować do rekrutacji uzupełniającej?

Wśród niezbędnych dokumentów, najważniejszym jest wniosek o przyjęcie do szkoły. Ponieważ nie obowiązuje tu nabór elektroniczny, musisz odnaleźć odpowiedni wzór na stronie wybranej placówki, wydrukować go, a następnie wypełnić. Uzupełnij znaleziony formularz o wszystkie wymagane dane, po czym dostarcz osobiście do sekretariatu szkoły. Zanim jednak tam pójdziesz, upewnij się czy możesz złożyć wniosek samodzielnie. Niektóre placówki wymagają obecności co najmniej jednego prawnego opiekuna, podczas gdy w innych wystarczy jedynie jego podpis. Czasem dopuszcza się też korespondencję mailową lub listowną, co ułatwia przebieg całej procedury.

Oprócz samego wniosku, dołącz też niezbędne załączniki. Mowa tu na przykład o świadectwie ukończenia podstawówki, dyplomach uzyskanych w kuratoryjnych konkursach, a także zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na etapie wnioskowania zwykle wystarczą kopie wspomnianych dokumentów, oryginały będą potrzebne dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku rekrutacji.

Gdy kandydujesz do szkoły branżowej, musisz przejść jeszcze badania lekarskie i dostarczyć otrzymane zaświadczenie. Z kolei uczniowie klas dwujęzycznych przechodzą testy kompetencji językowych, a kandydaci do szkół przygotowania wojskowego są poddawani testom sprawnościowym. W niektórych przypadkach konieczne będzie jeszcze orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, oświadczenie o niskich dochodach bądź zaświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa do tej samej placówki.

Jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji uzupełniającej?

Omawiana procedura to ostatnia szansa, na zakwalifikowanie się do szkoły średniej. Dodatkowo liczba miejsc jest tu mocno ograniczona, a w przeciwieństwie do pierwszego etapu naboru, nie możesz aplikować do kilku szkół jednocześnie. Powinieneś więc zrobić wszystko co w twojej mocy, by przejść tę fazę rekrutacji pomyślnie. Na szczęście istnieje kilka prostych reguł, których przestrzeganie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego rezultatu. Na początek sprawdź liczbę dostępnych miejsc. Jeśli jest ich niewiele, placówka przyjmuje tylko najlepszych a twoje osiągnięcia edukacyjne nie napawają optymizmem, rozejrzyj się za równie dobrą, ale mniej obleganą szkołą. Nabór uzupełniający wymaga niestety pewnej elastyczności, dlatego nie powinieneś za wszelką cenę upierać się przy pierwotnych wyborach. Gdy jednak nie wyobrażasz sobie nauki nigdzie indziej, może pomóc ci skrupulatność. Wielu kandydatów traci swoje szanse, nawet pomimo rewelacyjnej punktacji. Nie dostarczają oni bowiem na czas wszystkich niezbędnych dokumentów, co jest jednym z najważniejszych elementów procesu rekrutacyjnego. Chcąc uzyskać tu przewagę, zbierz całość dokumentacji wcześniej i zgromadź w jednej teczce. Dzięki temu nie popełnisz błędu i złożysz komplet w wyznaczonym terminie, a dodatkowo unikniesz stresu związanego z poszukiwaniem załączników na ostatnią chwilę.

Stosując się do tych wskazówek pozytywny efekt rekrutacji jest niemal pewien,

możesz więc powoli rozglądać się za kompletem podręczników do liceum lub technikum.
Sprawdź

Podsumowanie

Rekrutacja uzupełniająca to szansa dla uczniów, którym nie powiodło się w pierwszym terminie. Kluczem do sukcesu jest tu szybkie działanie, rozeznanie w dostępnych szkołach i komplet dokumentów pod ręką. Śledź terminy publikowane przez twój samorząd, sprawdzaj strony interesujących cię szkół i działaj błyskawicznie – to najlepsza recepta na powodzenie w rekrutacji uzupełniającej 2025.

Najnowsze wpisy

Początek roku szkolnego to dla wielu dzieci moment pełen emocji, nie zawsze...

W maju 2025 roku do egzaminu maturalnego przystąpiło około 270 tysięcy absolwentów...

Czy szkoła powinna uczyć, czy wychowywać? Kto powinien kształtować wartości – dom...

Nauczycielka wskazująca palcem
Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć więcej?

Podając adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WSiP informacji handlowych dotyczących produktów i usług WSiP przekazywanych za pomocą telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz tzw. automatycznych systemów wywołujących, drogą elektroniczną na podany adres e-mail.

Wybierz zasoby

Rejestracja w serwisie jako:

Rejestracja dla Dyrektora

Jeśli chcesz się zarejestrować w serwisie wsipnet.pl - skontaktuj się z nami.

Infolinia: 801 220 555