Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Uczennica, dziewczyna, nauka, komputer

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian w edukacyjnej karierze młodego człowieka. Ten ważny moment w życiu ucznia jest nie tylko zwieńczeniem ośmioletniej nauki w szkole podstawowej, ale również przepustką do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu, który pozwoli z większą pewnością siebie zmierzyć się z zadaniami egzaminacyjnymi.

Co trzeba wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty? Jak krok po kroku zaplanować naukę? Z jakich pomocy dydaktycznych korzystać? Na co zwracać uwagę, żeby odpowiednio zarządzać czasem i radzić sobie z przedegzaminacyjnym stresem? Sprawdź nasze wskazówki!

Egzamin ósmoklasisty – najważniejsze wiadomości

Szczegółowe informacje na temat egzaminu ósmoklasisty są zaprezentowane w aktualnym informatorze opracowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Oto, o czym trzeba pamiętać:

  • Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym – każdy uczeń musi do niego przystąpić, żeby ukończyć szkołę.
  • Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać.
  • Funkcje egzaminu ósmoklasisty – daje informację zwrotną o poziomie wykształcenia ogólnego uczniów oraz zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych.
  • Egzamin ósmoklasisty odbywa się w dwóch terminach – głównym (13-15 maja 2025 r.) i dodatkowym (10-12 czerwca 2025 r.).
  • Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej, ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego (pierwszego dnia, czas trwania: 150 minut), matematyki (drugiego dnia, czas trwania: 125 minut) oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego – trzeciego dnia, czas trwania: 110 minut).
  • W arkuszach egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów szkolnych znajdują się zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte.

Jakie strategie pomagają w nauce do egzaminu ósmoklasisty?

Zastanawiasz się, w jaki sposób powinny przebiegać solidne przygotowania do egzaminu ósmoklasisty? Zainspiruj się zaprezentowanymi poniżej wskazówkami!

Zasada numer jeden – odkryj swoje mocne i słabe strony

Pierwszy krok, jaki trzeba wykonać, ucząc się do egzaminu ósmoklasisty, to dogłębne poznanie samego siebie. Uczeń musi zastanowić się, których przedmiotów szkolnych chętnie się uczy, a także zidentyfikować obszary mniej interesujące, sprawiające największą trudność i wymagające szczególnej uwagi. Znajomość swoich mocnych stron pozwala lepiej je wykorzystać, natomiast świadomość słabości daje szansę na ich przezwyciężenie, dzięki większemu skupieniu się właśnie na tych problematycznych kwestiach.

Zasada numer dwa – stwórz harmonogram nauki

Dobra organizacja to podstawa, dlatego w gąszczu przygotowań do egzaminu ósmoklasisty starannie opracowany harmonogram staje się swego rodzaju kompasem, który wyznacza właściwy kierunek, pomaga utrzymać prawidłowe tempo i daje poczucie kontroli. Liczy się podzielenie materiału na mniejsze części, przypisanie określonych tematów do konkretnych dni, uwzględniając czas na naukę nowych rzeczy, powtórkę przyswojonych zagadnień, wykonywanie praktycznych ćwiczeń i odpoczynek. Należy pamiętać, że elastyczność jest ważna, więc trzeba być gotowym na wprowadzanie drobnych modyfikacji do raz ustalonego planu.

Zasada numer trzy – stosuj różnorodne metody uczenia się

Każdy z nas uczy się nieco inaczej. Niektórzy zapamiętują lepiej, gdy coś przeczytają, inni wolą słuchać albo robić graficzne notatki. W związku z tym tak ważne jest testowanie różnych sposobów przyswajania wiedzy i wybranie spośród nich tego najlepszego. Aby maksymalnie wykorzystać czas, jaki pozostał do egzaminu ósmoklasisty, warto czytać podręczniki, rozwiązywać zadania z archiwalnych arkuszy, rysować mapy myśli, tworzyć fiszki, rozmawiać z innymi na dany temat oraz czerpać z potencjału, który drzemie w interaktywnych quizach. Dzięki takiej różnorodności nie tylko zwiększy się efektywność, ale też uniknie się nudy i utrzyma się motywację do nauki.

Zasada numer cztery – analizuj błędy i monitoruj postępy

Chcesz stać się bardziej świadomym uczniem? Regularne rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych to doskonała okazja do sprawdzenia aktualnego poziomu swojej wiedzy i zidentyfikowania obszarów, które wymagają jeszcze pracy. Błędy nie są porażką, ale ważną informacją zwrotną – trzeba starać się zrozumieć, dlaczego udzielona odpowiedź była nieprawidłowa i jakie kroki należy podjąć, żeby w przyszłości uniknąć takich pomyłek. Śledząc na bieżąco postępy, można zauważyć, co już się umie, a co sprawia najwięcej trudności.

Zasada numer pięć – zadbaj o równowagę

W intensywnym okresie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty łatwo zapomnieć o tym, że skuteczna nauka wymaga nie tylko wysiłku intelektualnego, ale także regeneracji sił oraz troski o własne samopoczucie. Uczniowie muszą pamiętać o odpoczynku, hobby i czasie dla rodziny oraz przyjaciół. Liczy się także odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Zasada numer sześć – stawiaj na regularność

Oczywiście trzeba też mieć świadomość, jak istotną rolę odgrywa systematyczność, która jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż nauka na ostatnią chwilę. Codzienne, nawet krótkie powtórki, pomagają stopniowo przyswajać wiedzę i utrwalić najważniejsze wiadomości oraz budują dyscyplinę, czyli pozwalają wyrobić nawyk przydatny również na kolejnych etapach edukacji.

Jak wybrać materiały edukacyjne dla ósmoklasistów?

Powtórki do egzaminu ósmoklasisty przyniosą lepsze rezultaty, jeśli uczeń zaopatrzy się w wysokiej jakości pomoce dydaktyczne (w tradycyjnej, czyli papierowej wersji albo dostępne jako e-booki), a później będzie z nich umiejętnie korzystał. Na jakie publikacje warto zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności należy zgromadzić podręczniki z  poprzednich lat nauki oraz skorelowane z nimi zeszyty ćwiczeń oraz zbiory zadań. Te materiały edukacyjne łączą teorię z praktyką – stanowią wiarygodne źródło informacji i jednocześnie dają szansę na sprawdzenie poziomu wiedzy.

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w repetytoria i vademeca, a więc kompleksowe publikacje opracowane specjalnie z myślą o ósmoklasistach. Oczywiście przydają się także karty pracy i książki z przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi. Ponadto wskazane jest sięganie po opracowania lektur i wierszy, słowniki oraz atlasy, jak również samodzielnie opracowane notatki. Kluczem do sukcesu jest wybór różnorodnych materiałów edukacyjnych dla ósmoklasistów skrojonych na miarę indywidualnych potrzeb, czyli dostosowanych do ulubionych stylów uczenia się.

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty – podsumowanie

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty to proces, który wymaga czasu, zaangażowania, cierpliwości, samodyscypliny i systematyczności. Do głównych składników przepisu na sukces zalicza się: stworzenie planu nauki, wybór odpowiednich materiałów edukacyjnych oraz konsekwentne ćwiczenie umiejętności wymaganych na egzaminie. Nie można też zapominać o odpoczynku i dbaniu o zdrowie psychiczne, aby uniknąć nadmiernego stresu. Trzeba mieć świadomość, że tylko regularna praca przyniesie efekty, a dobrze zorganizowana nauka doda pewności siebie w dniu egzaminu. Zastosowanie powyższych strategii bez dwóch zdań zwiększy szanse na osiągnięcie jak najlepszych wyników.

SEKCJA FAQ

Co zrobić, żeby dobrze napisać egzamin ósmoklasisty?

Warto zapoznać się z wymaganiami CKE, a później na bieżąco uzupełniać luki w wiedzy, systematycznie powtarzać materiał oraz rozwiązywać zadania z arkuszy egzaminacyjnych.

Kiedy zacząć przygotowania do egzaminu ósmoklasisty?

Im wcześniej rozpocznie się naukę, tym lepiej – trzeba pamiętać, że tylko regularna nauka, rozłożona w czasie przynosi oczekiwane efekty. Odpowiedni moment to początek roku szkolnego w ósmej klasie.

Z jakich materiałów korzystać, ucząc się do egzaminu ósmoklasisty?

Pomoce dydaktyczne, z których powinni korzystać ósmoklasiści, to publikację łączące teorię z praktyką – na przykład: repetytoria, zbiory zadań, zeszyty ćwiczeń, karty pracy, podręczniki oraz książki z arkuszami egzaminacyjnymi.

Z jakich przedmiotów pisze się egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasista przystępuje od egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Czy egzaminu ósmoklasisty można nie zdać?

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie określa się progu jego zdawalności.

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty?

Metody walki ze stresem to między innymi: aktywny tryb życia, zdrowa dieta, odpowiednia jakość i długość snu, stosowanie technik relaksacyjnych oraz unikanie nauki na ostatnią chwilę.

Najnowsze wpisy

Nie jest tajemnicą, że proces rekrutacji do szkół wywołuje u rodziców szereg...

Wybór szkoły ponadpodstawowej to jedna z pierwszych poważnych decyzji w życiu młodego...

Nie ulega wątpliwości, że okres dojrzewania to trudny czas dla każdego nastolatka....

Nauczycielka wskazująca palcem
Bądź na bieżąco!

Chcesz wiedzieć więcej?

Podając adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie od WSiP informacji handlowych dotyczących produktów i usług WSiP przekazywanych za pomocą telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz tzw. automatycznych systemów wywołujących, drogą elektroniczną na podany adres e-mail.

Wybierz zasoby

Rejestracja w serwisie jako:

Rejestracja dla Dyrektora

Jeśli chcesz się zarejestrować w serwisie wsipnet.pl - skontaktuj się z nami.

Infolinia: 801 220 555