Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre osoby w mgnieniu oka rozwiązują trudne zagadki matematyczne, podejmują mądre decyzje albo potrafią rozsądnie argumentować i przekonywać innych do swoich racji? Za jeden ze składników przepisu na sukces uznaje się tu myślenie logiczne, czyli umiejętność przydatną na każdym etapie życia (również w procesie kształcenia). Dlatego tak ważne jest, aby ją w sobie dostrzec i pielęgnować. Jak zacząć rozumować w ten sposób? Co robić, żeby wyćwiczyć tę zdolność? Podpowiadamy, jak powinien wyglądać dobry trening logicznego myślenia oraz wskazujemy, dlaczego warto systematycznie go wykonywać.
Czym jest logiczne myślenie?
Logiczne myślenie jest przykładem cechy typowo ludzkiej, która odróżnia nas od zwierząt. To proces umysłowy polegający na porządkowaniu informacji i analizowaniu danych w sposób uporządkowany i oparty na obiektywnych przesłankach, aby zidentyfikować zależności występujące pomiędzy różnymi zjawiskami, rozpoznawać pewne powtarzające się wzorce oraz formułować wnioski zgodne z zasadami logiki.
Takie podejście umożliwia skuteczne rozwiązywanie problemów poprzez wykorzystanie dedukcji (rozumowanie od ogółu do szczegółu), indukcji (rozumowanie od szczegółu do ogółu) oraz rozumowania przyczynowo-skutkowego, które skupia się na realistycznym prognozowaniu konsekwencji działań. Myślenie logiczne pomaga podejmować racjonalne decyzje, oceniać argumenty i unikać błędów poznawczych, co jest kluczowe w każdej sytuacji wymagającej wszechstronnej analizy, kojarzenia faktów, generowania kreatywnych pomysłów, wyznaczania celów, sprawnego formułowania opinii oraz zajmowania jakiegoś stanowiska. Brak logicznego myślenia może znacznie utrudniać codzienne życie.
Myślenie logiczne – ćwiczenia
W tym momencie pojawia się ważne pytanie – co robić, żeby rozumować zgodnie z zasadami logiki? Spieszymy z pomocą i wskazujemy, jak można zadbać o swój rozwój intelektualny! Oto przykładowe ćwiczenia usprawniające logiczne myślenie:
1. Czytanie książek – warto sięgać zwłaszcza po powieści detektywistyczne dla dzieci i młodzieży, ponieważ są w nich przedstawione ciekawe historie, stawiające przed młodymi czytelnikami wyzwania w postaci tajemnic i zagadek, które muszą zostać rozwiązane.
2. Gra w szachy – ta „królewska gra” wymaga koncentracji, cierpliwości, zdolności przewidywania ruchów przeciwnika, oceny korzyści i ryzyka oraz obrania odpowiedniej strategii, a więc jest doskonała jako trening logicznego myślenia.
3. Układanie puzzli – to przejaw połączenia przyjemnego z pożytecznym. Oddając się tej aktywności, można jednocześnie się zrelaksować oraz kształtować wyobraźnię przestrzenną, nauczyć się selekcji dostępnych rozwiązań i wyćwiczyć zwracanie uwagi na detale.
4. Rozwiązywanie krzyżówek – stanowi okazję do sprawdzenia poziomu własnej wiedzy oraz rozwoju zasobu słownictwa; liczy się wtedy spojrzenie na wykonywane zadanie z szerszej perspektywy, aby prawidłowo dopasować odpowiedzi do kontekstu.
5. Rozwiązywanie sudoku – to opcja dla osób, które wolą liczby od liter. Tutaj wymagane jest ciągłe kontrolowanie tego, co dzieje się na całej planszy, a więc wzmocniona zostaje pamięć robocza.
6. Układanie kostki Rubika – takie ćwiczenie dla mózgu jest przykładem zabawy, ale z wyraźnymi korzyściami edukacyjnymi, ponieważ uczy identyfikacji zależności, konsekwencji w działaniu i elastycznego podejścia.
Jak wykonywać zadania rozwijające logiczne myślenie?
Punkt wyjścia w kontekście skutecznego rozwijania logicznego myślenia to dobór takich ćwiczeń na inteligencję, które rzeczywiście pomogą udoskonalić tę zdolność, ponieważ zostaną dopasowane ze zwróceniem uwagi na indywidualne możliwości, potrzeby, czy zainteresowania. A jak powinien przebiegać tego typu trening? Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o to, aby odbywał się on regularnie. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia jest wieloetapowym procesem, który trzeba rozłożyć w czasie. Najlepiej każdego dnia poświęcić przynajmniej chwilę zajęciom wymagającym przewidywania, skupienia się, głębokiego namysłu oraz szukania podobieństw i różnic. Żeby zapobiec nudzie, trzeba angażować się w różnego typu aktywności, stymulujące nie tylko umysł, ale też całe ciało. Należy zadbać o to, aby każda z takich czynności była pożyteczna i jednocześnie przynosiła radość ze względu na swój rozrywkowy charakter. Jeśli jakieś ćwiczenie na logiczne myślenie wyda Ci zbyt trudne – nie poddawaj się. Zamiast tego wykaż się wytrwałością, podejmij kilka prób, a być może za którymś razem w końcu się uda i osiągniesz upragniony sukces. Taki twórczy wysiłek będzie przejawem ambitnej postawy oraz konsekwentnego dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów.
Chcesz trenować logiczne myślenie, rozwiązując zadania matematyczne?
Zależy Ci zwłaszcza na ćwiczeniach z zakresu rachunku prawdopodobieństwa i statystyki? Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest ten kurs:
Sprawdź go już teraz!Dlaczego warto trenować logiczne myślenie?
Naukę logicznego myślenia uznaje się za inwestycję w przyszłość, ponieważ generuje ona liczne korzyści, do których zalicza się między innymi:
- łatwość uczenia się przedmiotów ścisłych,
- prawidłowe odróżnianie przyczyn od skutków,
- dokonywanie świadomych wyborów i wyciąganie wniosków,
- trafne przewidywanie konsekwencji podejmowanych decyzji,
- skuteczne wyznaczanie celów,
- efektywne rozwiązywanie problemów,
- zdolność wyjaśniania skomplikowanych zagadnień w prosty sposób,
- rozpoznawanie u innych manipulacyjnych zachowań,
- szybkie reagowanie na zmiany i elastyczne dostosowywanie się do nich,
- lepsze zarządzanie własnymi emocjami.
To wyliczenie jednoznacznie pokazuje, że konsekwentne trenowanie logicznego myślenia ma sens i jest ważne zwłaszcza w przypadku uczniów, którym powinno się dostarczać narzędzia pomagające radzić sobie we współczesnym świecie. Dlatego już od najmłodszych lat należy kształtować w dzieciach potrzebę skupienia się na tym aspekcie rozwoju oraz motywować ich do regularnego wykonywania ćwiczeń, które pozwalają skutecznie doskonalić tę umiejętność, ponieważ są dopasowane do osobistych możliwości. Wiedza na temat metod nauki logicznego myślenia, jaką zdobędą wtedy młodzi ludzie, pozostanie w głowie na długie lata i bez dwóch zdań przyda się w dorosłym życiu.
SEKCJA FAQ
Jak poprawić logiczne myślenie?
Poprawa logicznego myślenia może nastąpić poprzez szczegółowe analizowanie problemów, dyskutowanie z innymi na różne tematy i dzielenie się argumentami, wnikliwą obserwację najbliższego otoczenia oraz ciągłe uczenie się nowych rzeczy. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że logicznemu myśleniu nie sprzyja stres, zmęczenie, czy działanie pod presją czasu.
Jak nauczyć się logicznego myślenia?
Nauka logicznego myślenia wymaga zaangażowania i wytrwałości ze strony ambitnej osoby, która decyduje się na taki krok. W tym przypadku istotne znaczenie ma systematyczność, korzystanie z różnorodnych ćwiczeń rozwijających tę umiejętność oraz postrzeganie wykonywania tego typu zadań jako sprawiającą przyjemność rozrywkę.
Co jest dobre na logiczne myślenie?
Przykłady ćwiczeń rozwijających logiczne myślenie to: granie w gry strategiczne, układanie puzzli, rozwiązywanie łamigłówek i zagadek matematycznych, wykonywanie testów IQ, nauka języków obcych oraz czytanie książek.
Czy logiczne myślenie to umiejętność?
Tak, logiczne myślenie to umiejętność, którą zalicza się do kategorii zdolności analitycznych. Dobra wiadomość jest następująca – proces rozumowania można doskonalić na wiele sposobów. Wystarczy spośród wszystkich dostępnych opcji wybrać te metody, które pozwolą dopasować trening logicznego myślenia do indywidualnych potrzeb.
Kto powinien trenować logiczne myślenie?
Rozwijanie logicznego myślenia jest aktywnością, na którą powinni zwracać uwagę wszyscy – nie tylko dorośli, ale przede wszystkim młodzi ludzie. Warto, aby rodzice oraz nauczyciele zachęcali dzieci i młodzież szkolną do wykonywania ćwiczeń pozwalających wytrenować tę umiejętność, która przyda im się na kolejnych etapach edukacji oraz w życiu osobistym i zawodowym.