Każdego roku uczniowie z utęsknieniem czekają na wakacje – pełne wolności, niezapomnianych przygód oraz zdobywania nowych doświadczeń. Wraz z końcówką czerwca mogą porzucić w kąt podręczniki i zeszyty, aby nareszcie odpocząć i zregenerować siły po tych wielu tygodniach, w trakcie których ich głowy zajmowało zwłaszcza odrabianie prac domowych, czytanie lektur, uczenie się na konkursy przedmiotowe, czy przygotowywanie się do kartkówek oraz sprawdzianów. Jednak czasami już po kilku dniach leniuchowania znalezienie pomysłów na aktywności, którym warto się oddać, okazuje się sporym wyzwaniem.

Jak uniknąć nudy na wakacjach? Podpowiadamy! Poznaj najlepsze sposoby na zagospodarowanie czasu wolnego od szkoły i wszystkich związanych z tym obowiązków. Poniżej prezentujemy 6 (a nawet więcej) ciekawych propozycji na letnie miesiące, które bez dwóch zdań wygenerują całą masę wspomnień, do jakich każdy z chęcią powróci.

Pomysł numer jeden – aktywność fizyczna

Co robić w wakacje? Doskonałym wyjściem jest uprawianie różnych dyscyplin sportowych (najlepiej korzystać z dobrej pogody i robić to na świeżym powietrzu). Istnieje wiele możliwości, zatem każdy ma szansę bez problemu wybrać coś odpowiedniego dla siebie – zgodnego z własnymi upodobaniami i dopasowanego do poziomu sprawności fizycznej. Mogą to być zarówno sporty indywidualne, jak i zespołowe, które jednocześnie pozwalają integrować się z rówieśnikami. Na uwagę zasługuje między innymi: jazda na rowerze, hulajnodze lub rolkach, bieganie, zajęcia taneczne, fitness, gimnastyka artystyczna, kajakarstwo, pływanie, jeździectwo, sztuki walki, tenis, badminton, czy też gra w siatkówkę, koszykówkę albo piłkę nożną. Jeśli bierny odpoczynek nie jest dla Ciebie, postaw na aktywne wakacje, a w ten sposób zadbasz o zdrowie i poprawisz kondycję!

Pomysł numer dwa – wycieczki małe i duże

Oczywiście wakacyjny czas kojarzy się również z wyjazdami. Rodzinne wczasy mogą mieć miejsce zarówno za granicą, jak i w Polsce. Bez względu na to, czy urlopową destynacją stanie się morze, góry, jezioro, czy jakieś miasto pełne zabytków, dobrze jest z wyprzedzeniem zaplanować podróż, aby każdy z uczestników wycieczki był zadowolony. Dużą popularnością wśród dzieci i nastolatków cieszą się także kolonie i obozy tematyczne, które uczą samodzielności, pozwalają rozwijać swoje pasje oraz są okazją do nawiązania przyjaźni. Ponadto dobra informacja jest następująca – nawet jeśli nie ma się możliwości, aby jechać gdzieś dalej, zawsze warto stać się turystą w swoim własnym mieście. Często okazuje się to naprawdę ciekawym doświadczeniem, ponieważ zachodzi wtedy sposobność do spojrzenia na najbliższą okolicę z zupełnie innej perspektywy niż na co dzień.

Pomysł numer trzy – zabawa na podwórku

Warunki atmosferyczne, jakie panują przez większą część wakacji, sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz. Źródłem rozrywki mogą być: pikniki, mini zawody sportowe, gra w klasy, skakanie na skakance, malowanie kredą po chodniku, podchody, puszczanie latawców, wyplatanie wianków z kwiatów, budowanie szałasu, układanie obrazów z kamieni, skakanie na trampolinie, huśtanie się na huśtawce lub hamaku, zjeżdżanie ze zjeżdżalni, leżenie na trawie i odgadywanie kształtów chmur, rysowanie patykiem po piasku oraz zabawa w berka lub chowanego. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia uczestników zabawy (konkretną aktywność należy dopasować do ich wieku, czy zainteresowań). Należy mieć na uwadze, że im więcej osób uda się zaangażować, tym lepiej, zatem poleca się zachęcić do tego koleżanki i kolegów z sąsiedztwa, którzy również nie mają co robić w wakacje – razem na pewno nie będziecie się nudzić.

Pomysł numer cztery – wakacje w domu

Zastanawiasz się, co robić, żeby w wakacje nie nudzić się w domu? Nie wiesz czym zająć się w letnie, deszczowe dni? Tutaj też jest wiele ciekawych opcji, które pozwalają w interesujący sposób zagospodarować wolny czas. Na tej liście umieszcza się na przykład: eksperymentowanie w kuchni (pieczenie i gotowanie), czytanie książek lub komiksów, słuchanie ulubionej muzyki, oglądanie filmów i seriali, grę w gry komputerowe, organizowanie dla członków rodziny turniejów planszówek lub gier karcianych, wykonywanie projektów DIY (np. makramy, biżuteria z koralików, lampiony ze słoików, zakładki do książek, czy doniczki na rośliny ozdobne), prowadzenie dziennika, pisanie opowiadań lub wierszy, założenie bloga, układanie puzzli, tworzenie kapsuły czasu, czy przeprowadzenie metamorfozy swojego pokoju. Zastosuj te porady w praktyce, aby przekonać się, że wbrew pozorom wakacje w domu wcale nie muszą być nudne i pozbawione sensu. Wystarczy tylko odrobina kreatywności!

Pomysł numer pięć – poszerzanie zakresu kompetencji

W wakacje masz mnóstwo wolnego czasu i chcesz go jak najlepiej wykorzystać, aby ani chwili się nie nudzić? Być może zainteresują Cię rozwiązania, które pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym. Do tej kategorii zaliczają się wszelkie przedsięwzięcia, dzięki którym można nauczyć się czegoś nowego, a przy tym doskonale się bawić. Co powiesz na to, żeby latem zapisać się na jakiś kurs (odbywający się stacjonarnie lub realizowany przez Internet)? Do wyboru jest na przykład przeszkolenie się w zakresie: języków obcych, grania na instrumentach, kreatywnego pisania, grafiki komputerowej albo majsterkowania. Warto też zwrócić uwagę na warsztaty filmowe, teatralne, fotograficzne, czy zajęcia plastyczne.

Pomysł numer sześć – poznawanie nowych ludzi

Młodość to okres w życiu każdego człowieka, w którym tworzą się przyjaźnie mogące trwać nawet wiele lat. Dlatego wakacje trzeba uznać za czas sprzyjający nawiązywaniu nowych znajomości i okazję do budowania relacji poprzez wspólne przygody oraz rozmowy. Sposobność ku temu pojawia się niemal na każdym kroku – wystarczy tylko otworzyć się na innych i jak najczęściej spotykać się z ludźmi, na przykład poprzez udział w lokalnych wydarzeniach rozrywkowych, zapisanie się na wolontariat, czy wyjazdy na kolonie z rówieśnikami.

Co robić przez wakacje? Podsumowanie

W najbliższe wakacje chcesz spełnić swoje marzenia, a nie spędzać długie godziny przed ekranem komputera? Zależy Ci na tym, aby maksymalnie wykorzystać wolne dni? Masz zamiar połączyć przyjemne z pożytecznym, a więc robić coś, co ucząc – bawi oraz bawiąc – uczy? Postaw na odpowiednie przygotowanie i z wyprzedzeniem opracuj summer bucket list, czyli listę rzeczy, które planujesz zrobić podczas letnich miesięcy. Wypisz wszystko, co w danym momencie przyjdzie Ci do głowy, a potem zrób selekcję i wybierz najlepsze pomysły. Dzięki temu efektywnie zagospodarujesz czas, który masz do dyspozycji i nawet nie pomyślisz o tym, żeby narzekać na nudę. Kieruj się tymi wskazówkami, a Twoje wakacje będą udane!

Jak można fajnie spędzić wakacje?

Można wskazać wiele sposobów na efektywne spędzanie czasu wolnego w wakacje. Jednak, aby miło zapamiętać te letnie miesiące i wspominać je, gdy nadejdzie moment powrotu do codziennych obowiązków, należy pamiętać, żeby rodzaj aktywności każdorazowo dopasować do własnych potrzeb i możliwości, aby czerpać z tego jak najwięcej radości. Powinno się dążyć do połączenia dobrej zabawy z szansą nauczenia się czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów.

Co robić w wakacje, żeby się nie nudzić?

Jest wiele kreatywnych sposobów na wakacyjną nudę. Wśród najciekawszych opcji wymienia się między innymi: tworzenie projektów DIY, odkrywanie lokalnych zabytków, zapisanie się na wolontariat, uczestnictwo w letnich festynach i podobnych imprezach, organizacja pikniku, aktywność sportowa, napisanie oraz wysłanie listu albo pocztówki, układanie puzzli lub granie w planszówki, robienie zdjęć i wykonanie pamiątkowego albumu fotograficznego, udział w konkursie, czy zapisanie się na kurs (stacjonarny lub online). Oczywiście świetnym pomysłem są także różnego typu wycieczki (zarówno w Polsce, jak i za granicą).

Co robić samemu latem?

Warto pamiętać, że wakacyjne dni można spędzać nie tylko w większej grupie, ale również w pojedynkę. To doskonała opcja dla osób, które od czasu do czasu po prostu lubią pobyć same ze sobą. Wtedy nie trzeba brać pod uwagę potrzeb innych ludzi, tylko ma się przestrzeń do robienia dokładnie tego, na co w danej chwili ma się ochotę. To idealna okazja do rozwijania swoich zainteresowań (czytania książek, uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej, pójścia do kina, czy podnoszenia swoich kompetencji w dowolnym obszarze – na przykład poprzez naukę języków obcych). Inną opcją jest spa day, eksperymentowanie z nowymi przepisami kulinarnymi, zmiana wystroju pokoju, czy samotny spacer na łonie natury.

Autor

Maciej

Publikacji: 3

Najnowsze wpisy