Jedno jest pewne – Dzień Ziemi należy obchodzić codziennie, a nie tylko od święta. Taka postawa generuje jednak wiele pytań. W jaki sposób może przejawiać się nasza troska o środowisko naturalne? Dlaczego już od najmłodszych lat warto kształtować u dzieci proekologiczne nawyki? Czy współcześnie bycie eco-friendly to tylko modny slogan, czy też zestaw konkretnych działań wyrażających wdzięczność dla planety? Co robić, żeby konsekwentnie rozwijać swoją świadomość ekologiczną? Podpowiadamy!
Co to jest ekologia? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Ekologia to interdyscyplinarna nauka skupiająca się na badaniu i wyjaśnianiu zależności występujących między organizmami żywymi a ich środowiskiem (wyróżnia się ekologię: społeczną, populacyjną, behawioralną i ewolucyjną). Jest ona kluczowym obszarem wiedzy dla zrozumienia, jak utrzymać równowagę w środowisku naturalnym i w jakim stopniu działalność człowieka wpływa na planetę. Naukowiec, który zajmuje się tą dziedziną, to ekolog.
Czym jest edukacja ekologiczna?
Edukacją ekologiczną nazywa się nauczanie i wychowywanie członków społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego. Ten psychologiczno-pedagogiczny proces przejawia się poprzez promowanie proekologicznych zachowań, wzmacnianie więzi emocjonalnej z przyrodą, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za Ziemię i wrażliwości na otaczający świat, rozwijanie kompetencji obywatelskich, rozbudzanie zainteresowania szeroko rozumianą ekologią, czy wskazywanie miejsca, jakie człowiek zajmuje w ekosystemie. Celem tej długoterminowej strategii jest dostarczanie wiedzy na temat ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju oraz lokalnych i globalnych wyzwań środowiskowych. Edukacja ekologiczna powinna być zestawem działań skierowanym do odbiorców w różnym wieku. W przypadku wielu ekokampanii grupę docelową tworzą w głównej mierze najmłodsi, a więc dzieci i młodzież, lecz w tego typu akcje warto także angażować dorosłych, u których nadal istotne okazuje się formowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego. W rezultacie edukacja ekologiczna rzeczywiście stanie się kluczowym elementem w budowaniu społeczeństwa, które myśli perspektywicznie i dysponuje narzędziami pozwalającymi żyć w harmonii z naturą.
Kiedy przypada Dzień Ziemi?
Dzień Ziemi to międzynarodowe święto obchodzone każdego roku 22 kwietnia, które ma na celu między innymi: promowanie postaw proekologicznych, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, zwracanie uwagi na aktualne wyzwania środowiskowe, inspirowanie do życia w zgodzie z naturą, czy mobilizowanie społeczności do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Bez dwóch zdań ta data w kalendarzu stanowi doskonałą okazję do refleksji nad wpływem działalności człowieka na naszą planetę. To również impuls do kształtowania dobrych nawyków nastawionych na ochronę środowiska i eliminowania tych złych.
Jak można obchodzić Dzień Ziemi?
Każdego roku Dzień Ziemi, czyli największe ekologiczne święto na świecie, obfituje w różne wydarzenia, w których chętnie uczestniczą zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Wiele z takich akcji ma miejsce w szkołach (m.in.: kreatywne konkursy, wystawy prac plastycznych, warsztaty z upcyklingu, wykłady, konferencje, spotkania z ekspertami, prezentacje, projekcje filmów, debaty, panele dyskusyjne, wycieczki do gospodarstw agroturystycznych lub ogrodów botanicznych, lekcje na świeżym powietrzu, czy gry terenowe), przez co uczniowie mogą bliżej przyjrzeć się tej tematyce oraz wziąć udział w interesujących projektach edukacyjnych, a tym samym rozwinąć swoje zainteresowanie ekologią oraz zdobyć nowe umiejętności, tak ważne i potrzebne we współczesnym świecie. Takie przedsięwzięcia są zwykle przykładem nauki przez zabawę, a więc stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Co jeszcze można zrobić z okazji Dnia Ziemi?
- sadzenie drzew, krzewów, kwiatów,
- sprzątanie terenów zielonych (ogródków, skwerów, parków, czy lasów),
- segregowanie odpadów i recykling,
- zmiana nawyków transportowych (rezygnacja z samochodu na rzecz komunikacji publicznej, roweru lub hulajnogi),
- robienie przemyślanych zakupów (planowanie posiłków, zabieranie ze sobą torby wielokrotnego użytku, czy unikanie kupna produktów zapakowanych w plastikowe opakowania),
- oszczędzanie wody i energii,
- naprawianie zepsutych przedmiotów zamiast ich wyrzucania,
- organizacja kiermaszu rzeczy używanych i przeznaczenie zebranych środków pieniężnych na cele ekologiczne.
Ekologiczne zachowanie ma niejedno imię, co pokazuje zaprezentowane powyżej wyliczenie. Warto więc jak najszybciej uświadomić sobie, że każdy, nawet na pozór najmniejszy gest może mieć ogromne znaczenie, bowiem przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych oraz ich mądrego wykorzystywania. Jedno jest pewne – już teraz musimy wziąć sprawy w swoje ręce i zatroszczyć się o dobrostan Ziemi, czyli naszego wspólnego domu. Mamy obowiązek zrobić to dla siebie, dla innych ludzi, jak i dla przyszłych pokoleń.
Dlaczego warto być eko? Podsumowanie
Ekologiczny styl życia powinien być celem, do którego dąży każdy z nas – bez względu na wiek. Jakie korzyści przynosi podejmowanie decyzji uwzględniających dobro naszej planety i realizowanie działań będących wyrazem troski o przyszłość kolejnych pokoleń? Jest wiele powodów, dla których należy zmienić swoje dotychczasowe nawyki i po prostu być bardziej eko. Do najważniejszych profitów zalicza się: minimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na środowisko, oszczędność finansową, poprawę warunków życia oraz polepszenie stanu zdrowia. Widać więc, że gra jest warta świeczki, dlatego trzeba konsekwentnie wprowadzać do swojej codzienności ekologiczne nawyki, ponieważ pozytywne zmiany dostrzeże się wtedy nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale też w sposobie funkcjonowania większych społeczności.
SEKCJA FAQ
Co to jest Dzień Ziemi i kiedy go obchodzimy?
Dzień Ziemi (Earth Day) jest każdego roku obchodzony na wiosnę, a dokładnie 22 kwietnia. Główny cel tego święta to przede wszystkim szerzenie wśród ludzi ekologicznych nawyków, przypominanie, jak ważna jest ochrona środowiska oraz uświadamianie, że o naszą planetę trzeba dbać codziennie. Z tej okazji różnorodne instytucje (między innymi szkoły) organizują wiele wydarzeń tematycznych.
Co dobrego można zrobić dla naszej planety z okazji Dnia Ziemi?
Dzień Ziemi obchodzi się na wiele sposobów. Świętowanie może przejawiać się na przykład poprzez: sadzenie drzew, promowanie zrównoważonego transportu, sprzątanie okolicy (np. pobliskiego parku lub lasu), segregację śmieci, oszczędzanie wody i energii oraz kupowanie lokalnych produktów (wybierając się do sklepu, należy zabrać ze sobą własną, materiałową torbę wielokrotnego użytku).
Co to jest ekologia?
Definicja wskazuje, że ekologia jest nauką zajmującą się badaniem wzajemnych relacji, jakie zauważa się pomiędzy organizmami (ludźmi, roślinami, czy zwierzętami), a środowiskiem, w którym żyją, rozwijają się i funkcjonują.
Dlaczego warto żyć ekologicznie?
Najważniejsze korzyści, jakie wynikają z prowadzenia ekologicznego trybu życia, to: przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego, możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, czy poprawa kondycji zdrowotnej (zarówno fizycznej, jak i psychicznej).